Witam Państwa serdecznie na naszej stronie.
Nazywam się Małgorzata Kasperczak i jestem dyplomowaną terapeutką z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Zanim wybrałam, czym będę się zajmować w życiu zawodowym, los postawił mnie w roli pacjenta. Jako osoba po ciężkim urazie kręgosłupa spędziłam wiele miesięcy przykuta do szpitalnego łóżka, a później biorąc udział w długotrwałej rehabilitacji.
Wtedy właśnie podjęłam decyzję o swojej przyszłości w zawodzie fizjoterapeuty. Te trudne dla mnie doświadczenia pozwoliły mi doskonale zrozumieć, jak ważne dla cierpiącego chorego oprócz technik terapeutycznych jest wsparcie i motywacja, aby powrócić do normalnego funkcjonowania. Podczas moich studiów i licznych kursów nauczyłam się wielu bardzo pomocnych w terapii metod, które dziś, szybko stawiają moich pacjentów na nogi. Wraz z moim zespołem chciałabym zaspokoić Państwa potrzeby dotyczące nie tylko sfery fizycznej organizmu, ale i tej psychicznej, która jest równie ważna dla szybkiego powrotu do zdrowia i dalszego czerpania radości z życia.
W F-Medic leczymy każde dolegliwości bólowe, będące w naszym zakresie specjalizacji! Poczynając od bólu głowy, kręgosłupa i dolegliwości od niego pochodnych do bólu palca, np. po złamaniu. Jeśli mają Państwo jakikolwiek problem, bądź zapytanie, proszę o bezpośrednie zgłoszenie się do naszego gabinetu, a postaramy się znaleźć receptę odpowiednią na Państwa dolegliwości. Proszę pamiętać, że traktuję każdego indywidualnie!
- leczymy wszelkiego rodzaju bóle kręgosłupa oraz jego następstwa (drętwienia kończyn, skurcze, przeczulice skórne, problemy z oddychaniem itp.)
- leczymy urazy sportowe (skręcenia, stłuczenia, złamania)
- redukujemy stres i napięcia mięśni od niego pochodne
- korygujemy wady postawy
- eliminujemy migrenowe bóle głowy pochodzące od kręgosłupa
- przywracamy do pełnej sprawności ruchowej po operacjach, np. endoprotezoplastyce, rekonstrukcjach więzadeł
- przywracamy do pełnej sprawności ruchowej po udarach wg metody PNF
- wzmacniamy poszczególne grupy mięśniowe potrzebne do prawidłowego funkcjonowania
- uczymy jak prawidłowo funkcjonować w życiu codziennym
Czym jest terapia manualna?
To forma terapii zaburzeń narządu ruchu. Jest często błędnie utożsamiana z kręgarstwem, które w przeciwieństwie do terapii manualnej nie posiada żadnych podstaw w źródłach wiedzy medycznej. Terapia manualna należy do dziedziny fizjoterapii i jest poparta badaniami naukowymi.
Terapia manualna polega na badaniu i leczeniu stawów obwodowych i kręgosłupa, która prowadzona jest rękoma. Pierwszą częścią badania jest zazwyczaj dokładny wywiad. Następnie dokonuje się badania jakości ruchu, jego zakresów, biomechaniki oraz innych czynników (np. bolesności).
Podczas terapii za pomocą specjalnych technik mobilizacji lub manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywraca się zaburzoną biomechanikę stawów (odblokowanie stawów), co prowadzi do zmniejszenia bólu, zwiększenia zakresu ruchomości, ustąpienia stanów zapalnych.
Wg IFOMPT (Międzynarodowa Federacja Ortopedycznych Terapeutów Manualnych) terapia manualna to obszar fizjoterapii, którego celem jest leczenie dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, oparte na wnioskowaniu klinicznym i wykorzystujące bardzo specyficzne środki terapeutyczne oraz ćwiczenia lecznicze dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Po przeprowadzeniu badań i postawieniu diagnozy terapeuta proponuje specyficzne sposoby terapii odpowiednio dla danego problemu tj.
- poprzeczny masaż głęboki – jest to specjalna technika masażu, którą stosuje się poprzecznie w stosunku do tkanek miękkich tj. mięśnie, ścięgna, więzadła. Zabieg ten zapobiega powstałym poprzez uraz lub już istniejącym sklejeniom. Wywołuje także miejscowe przekrwienie, które częściowo znieczula dolegliwości bólowe, a co z kolei daje lepsze warunki do manipulacji i odbarczenia nerwu.
- mobilizacje – poprawiają ruchomość w stawach, pomaga w centralizacji jądra miażdżystego i poprawia elastyczność tkanek miękkich.
- manipulacje mają na celu redukcję przepukliny dyskowej, a w stawach usunięcie sklejeń tkankowych.
- rozciąganie torebki – po takim zabiegu pojawia się większa swoboda ruchu stawowego.
- trakcja – stosowana jest przy leczeniu przepukliny jądra miażdżystego.
Po większości tych zbiegów można poczuć ulgę, lecz w zależności jak duży pojawił się uraz, jak pacjent zastosuje się do ćwiczeń kontynuowanych w domu i jak zareaguje ciało na terapię manualną, takie będą efekty terapii. Najważniejsze by pacjent podszedł poważnie i sumiennie do zalecanch przez terapeutę czynności poza terapią.
W F-Medic posiadamy w pełni wykwalifikowany personel oraz odpowiedni sprzęt do prowadzenia terapii manualnej.
Serdecznie zapraszamy !